Reklamlarım - My Ads_1 :)

6 Şubat 2013 Çarşamba

LAZER YAPIMI - MAKE YOUR OWN LASER

For English look below please ;)

LAZER NEDİR?
Lazerler aynı dalga boyuna sahip, tek renkli, uyarılmış fotonların oluşturduğu güçlü ışık kaynaklarıdır. Belirli miktar enerji ile uyarılmış elektronların yüksek enerji seviyesinden temel durumlarına dönerken foton olarak yaydığı eşdeğer enerjinin yoğunlaştırılması ile elde edilir. Bu fenomeni anlatan simülasyonu aşağıda bulabilirsiniz.

Katı, sıvı ya da gaz lazer ortamlarında üretilen lazer ışığının gücü, diğer bir ifadeyle enerjisi, dalga boyunun büyüklüğüne bağlıdır. Kullanım amacına göre elektromanyetik spektrumun morötesi ile kızıl ötesi arasında farklı dalga boylarında yani farklı enerjilere sahip lazerler elde edilebilir. Böyle geniş bir aralıkta ve birçok farklı ortamda elde edilebilecek lazer ışınının çeşiti de elbette fazla olacaktır. Bu nedenledir ki lazerler CD-DVD-BluRay gibi optik sistemlerden metal kesme sistemlerine, barkod okuyuculardan tıp sektörüne, savunma sanayii gereçlerinden uzay araçlarına dek birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Aşağıdaki videoda bildiğiniz basit bir çakmaktan ve lazer diyottan düşük enerjili, ama sunumlarda kullanılandan daha kuvvetli, mavi ışıklı bir lazer yakıcının yapımı anlatılıyor. Videoyu izleyip hemen çakmak aramaya başlayacaksınız eminim. Ama böyle çakmak kaldı mı ki? :D 

Uyarı: Uyarım bu lazeri yapmayı başaranlara: Lazerinizi iyi amaçlar için kullanın ;)


In English: 

WHAT IS A LASER?
As you all know, LASER is the acronym of "Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation". A laser is a group of induced photons that has only one color and only one wavelength. When a certain energy is given to electrons of an atom, these electrons are stimulated and they reach to a higher energy level. In this level, electrons are unstable and they immediately go back to their own lower energy level. They give the same amount of energy as photons on the way back. These photons are intensified between mirrors in a laser medium, which can be solid, liquid or gas. A simulation of this phenomena is given below.

Simülasyon - Simulation


The power of the laser light depends on the wavelength of this light. Lasers can have different wavelengths from ultraviolet to infrared of electromagnetic spectrum. Therefore, it can be possible to obtain many different laser tools. Lasers are already used in research applications, military vehicles, aerospace applications, medical field, metal cutting systems and optical devices like CD, DVD and Blu-Ray. 

You can find the way of building of your own blue-beamed laser tool from the video below. After watching it, I'm sure that you'll instantly search for a lighter like the one in the video. I don't know if a lighter like this exists :D

Caution: If anyone is able to make it at the end, use it for good purposes ;)
Kendi lazerinizi yapın! - Make your own laser!
Ev Yapımı Lazer - Homemade LaserHiç yorum yok:

Yorum Gönder