Reklamlarım - My Ads_1 :)

14 Mayıs 2011 Cumartesi

ŞİMDİ GÜL BİRAZ !

Gülme eyleminin sağlığa faydalı olduğuna dair eminim hepiniz bir şeyler duymuşsunuzdur. Bu konuda yapılan çeşitli araştırmalar var. Gülmek tabii ki neden zararlı olsun ki, sonuçta insanı mutlu eden bir şey onu güldürür. Bu konuda bazı sözler var:

Bir kahkaha bir kilo pirzola yemeye eşdeğerdir.
En boş geçen günler, kişinin gülmediği günlerdir. - Nicolas Chamfort
Gülme, yan etkisi olmayan yatıştırıcı bir ilaçtır. - Arnold H. Glasow

Gülmenin faydalarının anlatıldığı bir haber şöyle söylüyor:

Günde 15 Dakika Gülmek Kalbe İyi Geliyor.

Gülmenin sağlık için yararlı olduğu hep söylenir. Son yapılan araştırmalar günde en az 15 dakika gülmenin kalp için çok yararlı olduğunu doğruluyor. 

Kahkaha atmak, kan damarlarını genişletiyor, kan dolaşımını hızlandırıyor. Ancak uzmanlar bunun nedenini henüz belirleyebilmiş değil. Stresin kalbe kan akışını sınırladığı, damarları sıkıştırdığıysa daha önce birçok araştırmayla kanıtlanmıştı. Bu yeni araştırma, gülmenin damarları genişlettiğini doğruluyor. Gülme sırasında dolaşımın hızlanması ve damarların genişlemesi kalp hastalıklarına neden olan etkenleri azaltıyor.

Başkent Washington yakınındaki Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından  Michael Miller’ın ekibinin yaptığı araştırmaya hepsi sağlıklı 20 kadın ve erkek denek katıldı. Denekler, gülmek için Kingpin adlı 1996 yapımı komediyi izlediler. Stresi yaşamak içinse araştırmaya katılanlara 1998 yapımı Er Ryan’ı Kurtarmak adlı savaş filmi izlettirildi. Doktorlar, kan dolaşımındaki değişiklikleri ölçmek amacıyla ultrason teknolojisi kullandı.

Kingpin adlı komediyi izledikten sonra 20 denekten 19’unda kan dolaşımının hızlandığı görüldü. Dolaşım hızının yüzde 22 arttığı belirlendi. Doktor Miller, aerobik egzersizden sonra da aynı sonucun alındığını söylüyor.

Er Ryan’ı Kurtarmak adlı dramı izleyen 20 kişiden 14’ünde kan dolaşımı yavaşladı. Yavaşlama oranının yüzde 35’i bulduğu görüldü. Araştırmalar stresin bağışıklık sistemini zayıflattığını gösteriyor. Vücut, stres altında adrenalin ve kortisol hormonu salgılıyor. Kortisol korkuyla bağlantılı salgılanıyor. Adrenalin ise vücudu tepki vermeye hazırlıyor. Ancak bu iki hormonun aşırısı sağlık için zararlı olabiliyor.

Doktor Miller, gülmenin ve kahkaha atmanın kan dolaşımıyla bağlantısını henüz açıklayamadıklarını söylüyor. Bu etkinin kaynağı, kasların hareketi mi yoksa kimyasal bir salgı mı, bu henüz bilinmiyor.

Araştırmacılara göre, gülmenin yarattığı bu sonuç, spor yaparken olduğu gibi vücut rahatladığı zaman salgılanan kimyasallara bağlı olabilir. Doktor Miller, endorfin denilen bu kimyasalların stres hormonlarını etkisiz hale getirip damarların genişlemesini sağlayabileceğini söylüyor. Gülmek aynı zamanda damar genişleten nitrik asit salgılanmasına da yol açıyor olabilir.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanı Doktor Michael Miller, gülmenin egzersizin yerini alamayacağı uyarısında bulunuyor. Ancak araştırma sonuçlarına dayanarak, herkese kalp sağlığı için günde en az 15 dakika gülmeyi, kahkaha atmayı tavsiye ediyor.

Bu haberi okuduktan sonra şu videoya da göz atmanız gerek bence. HealthTap adlı interaktif sağlık şirketinin kurucusu ve aynı zamanda CEO'su olan Ron Gutman'ın "The Hidden Power of Smiling" (Gülümsemenin Saklı Gücü) adlı eğlenceli sunumunda gülmenin/gülümsemenin hayatınızda meydana getirdiği sürpriz sonuçları göreceksiniz. Gülümseme şeklinizin ne kadar yaşayacağınıza dair ipuçları içerdiğini ve basit bir gülümsemenin tüm sağlığınıza büyük bir etkisinin olduğunu biliyor muydunuz? Bu videodaki sunumda bunları öğreneceksiniz. Bu arada videodaki sunum İngilizce dilinde. Anlamak için orta seviye bir İngilizce gerekli.


 

Pozitif veya negatif enerjinin insandan insana aktarıldığını düşünürsek, gülmek hem kendimiz hem de etrafımızdakiler için pozitif bir enerji kaynağı olarak düşünülebilir. Kaynak bedava olduktan sonra  biz de biraz gülelim değil mi?
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder